W Puszczy Augustowskiej powstaje nowe stado żubrów
W ramach projektu Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe cztery młode żubry zostały umieszczone w zagrodzie adaptacyjnej na terenie Nadleśnictwa Augustów.
Młode żubry to zalążek nowego wolnego stada założycielskiego subpopulacji augustowskiej. Już wkrótce dołączą do nich kolejne osobniki, a docelowo grupę założycielską będzie stanowić 8 osobników. Zwierzęta zostały starannie wyselekcjonowane spośród żubrów zamieszkujących tereny Puszczy Boreckiej.
Osobniki umieszczono na najbliższych kilka tygodni w zagrodzie aklimatyzacyjnej, w celu przystosowania do nowych warunków. Stado, po okresie kwarantanny, wczesną wiosną zostanie wypuszczone na wolność i zamieszka w Puszczy Augustowskiej.
Od kilku lat trwały konsultacje, badania akceptacji społecznej dla planowanych działań oraz badania związane z utworzeniem stada żubrów w Puszczy Augustowskiej. Po szczegółowej analizie siedlisk i warunków społecznych wybrano teren, na którym powstała ostoja tych zwierząt. W trakcie realizacji projektu przygotowano poletka żerowe i wodopoje, a także zbudowano zagrodę adaptacyjną, w której teraz przebywa pierwsza grupa.
Docelowo Puszczę Augustowską ma zamieszkiwać stado liczące około 50 osobników. Tworzenie małych populacji tego gatunku jest jednym z założeń projektu Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe. Działanie ma na celu rozmieszczenie żubrów w różnych kompleksach leśnych na terenie Polski, co zminimalizuje prawdopodobieństwo transmisji chorób pomiędzy populacjami, ale też umożliwi rozszerzenie zasięgu występowania żubra w Polsce.
Fot.: M. Węgrzynowicz