Żubr na pierwszym planie
10 marca 2017 r. w Supraślu odbyło się seminarium Żubr na pierwszym planie – 40 lat doświadczeń w ochronie gatunku w Puszczy Knyszyńskiej kończące projekt Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce.
W spotkaniu uczestniczyła Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, która wygłosiła referat na temat zagadnień związanych ze szkodami wyrządzonymi przez żubry w uprawach rolnych w regionie Puszczy Knyszyńskiej.
W seminarium wziął również udział Krzysztof Lissowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Z genezą wsiedlenia żubra na terytorium Puszczy Knyszyńskiej zapoznał zebranych gości Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki. Aktualny stan populacji żubra w północno-wschodniej Polsce na terenach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe przedstawiła Barbara Gołowacz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Działania związane z ochroną i rozwojem populacji żubra na obszarze Puszczy Knyszyńskiej przedstawił Grzegorz Dworakowski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Żednia. Natomiast podsumowaniem całego projektu w kwestiach monitoringu, zarządzania projektem, aspektami aplikowania o środki finansowe oraz perspektyw dalszej ochrony gatunku w Polsce zajęła się prof. dr hab. Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć niezwykłe zdjęcia Pawła Świątkiewicza Żubra w obiektywie oraz obejrzeć film Romana Wasiluka Bison bonasus – nowe terytoria.
Projekt Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce koordynowany jest przez Katedrę Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Projekt prowadzony jest w partnerstwie z kilkunastoma nadleśnictwami z terenu Puszczy Białowieskiej, Boreckiej i Knyszyńskiej, Białowieskim Parkiem Narodowym, a także przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.
Fot.: Nadleśnictwo Żednia