Zasady postępowania na obszarach prawnie chronionych
Od 25 do 26 września 2017 r. w Malinówce odbyło się szkolenie Zasady postępowania na obszarach prawnie chronionych, będących w Zarządzie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (LP).
Wytyczne dotyczące sposobów postępowania w rezerwatach przyrody w zakresie podstaw prawnych do prowadzenia zadań ochronnych w rezerwatach przyrody przedstawiła Beata Bezubik – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. W swoim wystąpieniu poruszyła również zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawno-formalno-finansowej za realizację planów i zadań ochronnych. Wyjaśniła definicje zagrożeń w rezerwatach oraz sposoby ich likwidacji. Odniosła się też do dotychczasowego sposobu przedkładania informacji na temat zagrożeń w rezerwatach, niezgodności dotyczących powierzchni rezerwatów wynikających ze stanu na gruncie i aktów prawnych je powołujących oraz udostępniania rezerwatów.
Podczas spotkania dyrektor Bezubik razem z pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, przedstawiła wytyczne dotyczące sposobu postępowania w zakresie ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów ze szczególnym uwzględnieniem ochrony strefowej. Szeroko omówiła temat odstępstw od zakazów w przypadku prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej, możliwości realizacji poszczególnych działań ochronnych w strefach, tworzenia i likwidacja stref ochrony z wykorzystaniem przykładów z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (RDLP).
Zagadnienia dotyczące sposobów postępowania na obszarach Natura 2000 przed, w trakcie sporządzania i po zatwierdzeniu Planu zadań ochronnych wyjaśniła Małgorzata Krupa – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Zasady monitoringu przyrodniczego w LP oraz projekty z zakresu ochrony przyrody realizowane przez nadleśnictwa omówiła Barbara Gołowacz, a wytyczne dotyczące certyfikacji leśnej, najważniejsze zasady FSC oraz kryteria PEFC – Adam Pawłowski – pracownicy RDLP w Białymstoku.
Podczas wykładów, drugiego dnia szkolenia, pracownik Nadleśnictwa Głęboki Bród zaprezentował uzyskane i oczekiwane efekty projektu Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej oraz praktyczne wskazówki dla nadleśnictw w zakresie realizacji projektów ze środków zewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania dotyczącego redukcji drapieżników.
O ochronie siedlisk przyrodniczych i gatunków Natura 2000 w aspekcie planowanych czynności gospodarczych w lasach opowiedział zebranym prof. dr hab. Czesław Hołdyński.
Celem szkolenia było doskonalenie wiedzy pracowników Lasów Państwowych oraz zasad współpracy na szczeblu organ nadzorujący - zarządca terenu. Skierowane było ono do inżynierów nadzoru oraz pracowników odpowiedzialnych za ochronę przyrody w poszczególnych nadleśnictwach.