Zabiegi ochronne w rezerwacie Łempis
W 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w porozumieniu z Nadleśnictwem Pomorze zrealizowała działania związane z ochroną czynną gatunków roślin chronionych oraz zabiegami ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Łempis.
W rezerwacie Łempis zabiegi polegały na usuwaniu inwazyjnych gatunków obcych. Mechanicznie usunięto osobniki dębu czerwonego oraz ręcznie osobniki kolczurki klapowanej, winobluszczu pięcioklapowego i niecierpka gruczołowatego. Pozyskaną biomasę wywieziono poza rezerwat. Zabiegi te były zaplanowane w Zarządzeniu Nr 19/2015 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody Łempis.
Rezerwat przyrody Łempis jest zlokalizowany w obrębie Pomorze, około 3 km na południe od wsi Berżniki. Powierzchnia rezerwatu wynosi 132,34 ha, w tym powierzchnia leśna 103,47 ha. Jest to rezerwat leśny, którego celem ochrony jest zachowanie naturalnych ekosystemów leśnych, wodnych i torfowiskowych z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt, charakterystycznych dla Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego. Obejmuje trzy dystroficzne jeziora, szuwary i otaczające lasy występujące w zatorfionej rynnie polodowcowej.
W przypadku gatunków chronionych zabiegi dotyczyły stanowisk arniki górskiej, pełnika europejskiego i sasanki otwartej zlokalizowanych na terenie lasów gospodarczych. W miejscach tych, celem powstrzymania sukcesji prowadzącej do zaniku lokalnych populacji oraz polepszenia warunków wzrostu, wycięto podszyty i podrosty oraz usunięto tak pozyskaną biomasę poza obszar stanowisk.