X Klimatyczne Forum Metropolitalne
W dniach 10 i 11 maja 2018 r. w Białymstoku odbyło się X Klimatyczne Forum Metropolitalne. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku reprezentowała Justyna Kot – Zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.
Klimatyczne Forum Metropolitalne w Białymstoku pt. Adaptacja do zmian klimatu. Bioróżnorodność metropolii. Aspekty praktyczne było dziesiątym z serii 11 forów regionalnych, poświęconych adaptacji miast centralnych oraz gmin i powiatów obszarów metropolitalnych do zmian klimatycznych. Każde z forów profilowane jest tematycznie, ze względu na istotny problem adaptacyjny danego miasta centralnego i jego otoczenia.
W pierwszy dzień Forum obradowano w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Po oficjalnym otwarciu Forum i wystąpieniach powitalnych, Wojciech Szymański-Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju przedstawił Warszawską strategię adaptacji do zmian klimatu, Leszek Drogosz-Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy zaprezentował Strategię w planowaniu działań adaptacyjnych w m.st. Warszawa, prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku omówił Wodne problemy Białegostoku a zmiany klimatyczne, zaś Dorota Perło-Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zaprezentowała Model współpracy metropolitalnej Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego i Aglomeracji Opolskiej w zakresie poprawy funkcjonowania systemu przeciwdziałania i ograniczania skutków występowania zjawisk ekstremalnych.
Po przerwie, Joanna Kurzawa – Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przybliżyła słuchaczom Wpływ zmian klimatu na bioróżnorodność w lasach na terenie województwa podlaskiego, Andrzej Korolski z Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku omówił Działania na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenach miejskich, dr hab. Marcin Sielezniew zaprezentował Wpływ zmian klimatu na faunę owadów na przykładzie motyli dziennych, zaś dr hab. Elżbieta Jekatierynczuk-Rudczyk przedstawiła Nizinne źródliska-ewenement przyrodniczy na obszarach miejskich.
Obrady Forum umiliło i urozmaiciło oglądanie ekspozycji akwariów i terrariów, a także zwiedzanie muzeum przyrodniczego na terenie Uniwersytetu w Białymstoku.
Z kolei drugiego dnia uczestnicy Forum mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, a także wysłuchać kolejnych prelekcji. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska omówił Miejski Plan Adaptacji w Białymstoku, Barbara Ziniewicz oraz Maciej Maciejewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentowali Zmiany meteorologiczne (klimatyczne) związane z postępującą urbanizacją miast, Agnieszka Rzosińska z Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku przybliżyła temat Adaptacji do zmian klimatu w planowaniu przestrzennym miasta Białegostoku, zaś Ewa Kułakowska z Departamentu Gospodarki Komunalnej przedstawiła Działania w przestrzeni miejskiej na rzecz poprawy gospodarowania wodami opadowymi. Aspekty praktyczne.
Fot.: Dawid Gromadzki