Wschodnia Obwodnica Warszawy – udział społeczeństwa
Z uwagi na szerokie społeczne zainteresowanie przedsięwzięciem polegającym na budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu drogi krajowej nr 17 na parametrach trasy ekspresowej na odcinku od km ok. 3+600 do km ok. 13+782 węzeł „Zakręt” (bez węzła) oraz trwający udział społeczeństwa, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku udostępnił Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wraz z załącznikami i opiniami.
Jednocześnie poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zarówno samej inwestycji, jak i procedur związanych z udziałem społeczeństwa.
Do kiedy można składać uwagi i wnioski w ramach udziału społeczeństwa?
Ostatni dzień składania uwag i opinii (w ramach udziału społeczeństwa) przypada na 21. dzień licząc od następnego dnia wywieszenia obwieszczenia w urzędzie. Przykładowo, gdy obwieszczenie jest wywieszone w urzędzie 28 marca, to uwagi i opinie można składać do 18 kwietnia. Zgodnie z art. 49. § 2. ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (Kpa) zawiadomienie poprzez publiczne obwieszczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od daty kiedy nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej, w tym przypadku ma znaczenie data wywieszenia obwieszczenia odpowiednio: w Urzędzie Miasta Zielonka, Urzędzie Dzielnicy Rembertów, Urzędzie Dzielnicy Wesoła i Urzędzie Miasta Sulejówek.
W przypadku uwag składanych korespondencyjne liczy się data stempla pocztowego nadania przesyłki, zgodnie z art. 57. § 5 Kpa.
W jak sposób składać uwagi i wnioski?
Uwagi i wnioski można składać w formie pisemnej, ustnie do protokołu oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1579).
Czy każdy mieszkaniec może wysłać dowolną liczbę wniosków?
W ramach udziału społeczeństwa każdy pełnoletni mieszkaniec może wysłać dowolną liczbę wniosków. Liczba wniosków nie wpływa na rozstrzygnięcie organu. Każda uwaga merytoryczna do dokumentów będzie głosem w sprawie.
Czy wnioski będą liczone komisyjne?
Wnioski nie będą liczone komisyjnie. Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (ustawa ooś) nie przewiduje takiego trybu. Udział społeczeństwa nie jest tożsamy z referendum w sprawie przebiegu obwodnicy (w wariancie zielonym lub czerwonym). Organ wydający decyzję środowiskową rozpatruje uwagi merytoryczne nadesłane do zgromadzonej dokumentacji.
Kiedy zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?
Na tym etapie postępowania nie można stwierdzić kiedy zostanie wydana decyzja środowiskowa. Po udziale społeczeństwa regionalny dyrektor, zgodnie z art. 10 Kpa, przed wydaniem decyzji umożliwi stronom postępowania wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań – informacja w formie obwieszczenia będzie wysłana do zainteresowanych urzędów.
Co organ bierze pod uwagę przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
Decyzja środowiskowa zostanie wydana na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym: ustaleń zawartych w raporcie o oddziaływaniu na środowisko wraz z uzupełnieniami, wyników opinii inspekcji sanitarnej i organu właściwego do wydania oceny wodnoprawnej, wyników postępowania z udziałem społeczeństwa.
Proces wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zawarty jest w dziale V, rozdziale 3 ustawy ooś.
Czy planowana inwestycja musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Planowana inwestycja jako droga publiczna nie musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 80 ust. 2 ustawy ooś).