O czynnej ochronie żubra
Rozpoczął się cykl spotkań zorganizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.
Spotkania mają charakter warsztatów i są one realizowane w ramach zadania Ocena postaw i wiedzy lokalnych społeczności względem wolnożyjących żubrów, będącego elementem projektu: Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku czynnie uczestniczą w warsztatach służąc organizatorom doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik wzięła udział w warsztatach w Nadleśnictwie Bielsk, natomiast Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Regionalny Konserwator Przyrody - Grzegorz Piekarski uczestniczył w warsztatach na temat żubra w Puszczy Augustowskiej.
Głównym celem projektu jest zapewnienie trwałości populacji żubra oraz jej rozwój. W ramach projektu opieką objęte są stada wolnościowe – białowieskie, knyszyńskie, boreckie i bieszczadzkie, hodowle zamknięte, a także Ośrodek Hodowli Żubrów w Białowieży.
W programie warsztatów w Puszczy Augustowskiej, w których uczestniczył Dyrektor Grzegorz Piekarski, znalazły się m.in.:
- wykład prof. Wandy Olech O Sytuacji żubra w Europie i Polsce,
- Wyniki analizy siedliskowo-społecznej przeprowadzonej w Puszczy Augustowskiej zaprezentowane przez Piotra Wawrzyniaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku,
- Zakres monitoringu siedliska Puszczy Augustowskiej przedstawiony przez dra Daniela Klicha.
Podczas spotkania słuchacze zapoznali się również z zakresem prac przygotowawczych w nadleśnictwach Augustów i Płaska oraz planowanym scenariuszem wsiedlenia żubrów, które omówił Wojciech Szostak.
Warsztaty na temat żubra w Nadleśnictwie Bielsk rozpoczął wykład prof. Wandy Olech - Sytuacja żubra w Europie i Polsce i projekt realizowany przez Lasy Państwowe, następnie Dyrektor Beata Bezubik w swoim wystaieniu przedstawiła poziom szkód od żubra w województwie podlaskim, a ekspert ds. żubrów Jerzy Dackiewicz zaprezentował metody minimalizacji szkód (poprzez dokarmianie czy kontraktacja łąk).
W kolejnej części spotkania Piotr Wawrzyniak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w swoim wystąpieniu przedstawił propozycje działań w Puszczy Białowieskiej i na obszarach przyległych, a Nadleśniczy Jerzy Andrzejuk omówił działania Nadleśnictwa Bielsk w ramach projektu.
Projekt Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe zakłada utrzymanie populacji żubra poprzez poprawę warunków bytowania i wzbogacenie bazy pokarmowej oraz prowadzenie bieżącego monitoringu. Ważnym aspektem działań jest również prowadzenie wszechstronnego monitoringu stad, w którego skład wchodzą monitoring genetyczny, zdrowia, rozmieszczenia przestrzennego stad oraz monitoring przyrodniczy siedlisk.
Kolejnym zadaniem jest rozprzestrzenianie żubrów i tworzenie metapopulacji, poprzez zmniejszenie zagęszczenia istniejących populacji i zwiększenie zasięgu gatunku. Projekt zakłada również utworzenie profesjonalnego Banku Genów Żubra, w którym w niskich temperaturach będą przechowywane tkanki, DNA oraz komórki rozrodcze. Bank będzie zabezpieczeniem przyszłości gatunku.
W ramach propagowania idei czynnej ochrony żubra zaplanowano szereg spotkań i warsztatów mających na celu prezentację gatunku oraz poprawę jego wizerunku wśród lokalnych społeczności. Ważnym elementem jest również doskonalenie edukacji najmłodszych.