W Bialowieży rozmawiano o obszarach cennych przyrodniczo
12 sesji, 47 referatów, dyskusje i ekspozycje posterowe oraz wystawy – to wszystko w ramach IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych.
Konferencja odbyła się w Białowieży od 7 do 8 września 2017 r. w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego, na terenie jedynego polskiego obiektu przyrodniczego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Celem spotkania naukowców, ekspertów, przedstawicieli instytucji ochrony przyrody i ochrony zabytków oraz przedsiębiorstw i samorządów było wzmocnienie dialogu na temat stanu i przyszłości turystyki na obszarach przyrodniczo i kulturowo cennych.
Pierwszą sesję konferencji Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe jako obszar wartości powszechnych i wspólnych rozpoczął dr hab. inż. Sławomir Bakier, dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Zagadnienie Konwencja UNESCO w sprawie światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego – geneza, praktyka i wyzwania przedstawiła Aleksandra Wacławczyk, z-ca Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, a dr Włodzimierz Cimoszewicz podczas swojego wykładu rozważał Po co tu przyjeżdżać? Czy YouTube nie wystarczy? Temat Błękitno-zielona infrastruktura, czyli jak nowocześnie kształtować system przyrodniczy miasta zaprezentował dr hab. inż. Piotr Banaszuk, prof. Politechniki Białostockiej.
Sesję drugą Zasoby Światowego Dziedzictwa Ludzkości na obszarach chronionych rozpoczął Mariusz Czuba z Narodowego Instytutu Dziedzictwa wykładem Miejsca Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego w Polsce – zasób i problemy ochrony. Po czym Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska Międzynarodowej Rady Muzeów przedstawił Współzależność ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.
Podczas konferencji odbyły się też panele Potencjał turystyczny Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Komunikacja i wizerunek potencjału turystycznego, Dziedzictwo kulturowe jako źródło produktów turystycznych oraz Parki narodowe i krajobrazowe – turystyka, ochrona, edukacja.
W trakcie Gali Finałowej Nagrody Kronenberga 2017, którą poprowadzili Adam Walicki z Instytutu Kronenberga wraz z dr hab. inż. arch. Bartoszem Czarneckim z Instytutu Kronenberga i Politechniki Białostockiej zaprezentowano ideę nagrody i postać prof. Waleriana Kronenberga, a laureat ubiegłorocznej nagrody dr inż. Mirosław Angielczyk podjął temat turystyki i edukacji w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym w Korycinach.
Laureatem tegorocznej Nagrody Kronenberga został właściciel Restauracji Carska w Białowieży. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik była członkiem Kapituły Nagrody Kronenberga oraz fundatorem pamiątkowego grawertonu dla zwycięzcy konkursu.
Drugiego dnia konferencji odbyły się panele Krajowe i międzynarodowe wzorce zarządzania potencjałem turystycznym, Atrakcyjność turystyczna obszarów leśnych, Wykorzystanie zasobów naturalnych w promocji zachowań prozdrowotnych turystów.
Białowieskie spotkanie zgromadziło ponad 100 naukowców, leśników, dyrektorów parków narodowych i krajobrazowych, pracowników jednostek kultury i muzealników.