Tablice edukacyjne o Ostoi Nadbużańskiej
W ramach projektu Tablice informacyjne o obszarze Natura 2000 PLH140011 Ostoja Nadbużańska jako skuteczne narzędzie w edukacji ekologicznej ustawiono tablice informacyjne z informacjami o obszarze Ostoja Nadbużańska, zdjęciami przedmiotów ochrony oraz mapą obszaru. Tablice zlokalizowano w miejscach najbardziej uczęszczanych przez turystów w Dolinie Bugu po stronie województwa podlaskiego, tj.: w Mielniku na Uroczysku Topolina, w Niemirowie przy przeprawie promowej, w centrum Drohiczyna oraz przy przeprawie promowej w Drohiczynie.
Ostoja Nadbużańska obejmuje ok. 260 km odcinek doliny Bugu od ujścia Krzny do Jeziora Zegrzyńskiego. Jest to szczególnie cenny kompleks nadrzecznych lasów o zachowanym naturalnym charakterze oraz szereg zbiorowisk łąkowych, związanych z siedliskami wilgotnymi, typowo wykształconych na dużych powierzchniach. Występuje tu 16 rodzajów siedlisk wymienionych w Dyrektywie siedliskowej (Dyrektywa Rady 92/43/EWG). Jest to jeden z najważniejszych obszarów dla ochrony ichtiofauny w Polsce. Obejmuje on 10 gatunków ryb z kozą złotawą i kiełbiem białopłetwym. W obszarze ostoja Nadbużańska występują także stanowiska rzadkich gatunków roślin oraz bogata fauna bezkręgowców, m.in. interesujące gatunki pająków: Agyneta affinis, A. saxatilis, Chocorna picinus, Enoplognatha thoracica, Enophrys aequipes, Hahnia halveola, Iberina candida, Leptyphantes flavipes, Styloctetor stativus. Obszar ma również duże znaczenie dla ochrony ptaków.
Projekt Tablice informacyjne o obszarze Natura 2000 PLH140011 Ostoja Nadbużańska jako skuteczne narzędzie w edukacji ekologicznej zrealizowało Towarzystwo Ochrony Siedlisk ProHabitat dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Fot.: Towarzystwo Ochrony Siedlisk ProHabitat