EMAS i gospodarka o obiegu zamkniętym na POL-ECO-SYSTEM
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbywają się pod hasłem „Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody”. Będzie to także okazja żeby opowiedzieć o roli EMAS w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Pierwszego dnia targów odbędzie się panel ekspercki „Gospodarka o obiegu zamkniętym – Miasto”. Jednym z prelegentów jest Maciej Krzyczkowski z GDOŚ, który zaprezentuje przekrój dobrych praktyk funkcjonowania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie organizacji zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu EMAS.
- EMAS jako efektywne narzędzie zarządzania środowiskowego może być ważnym i skutecznym sposobem przechodzenia na model gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla Maciej Krzyczkowski.
System ekozarządzania i audytu EMAS pełni kluczową rolę we wdrażaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Firmy i instytucje, które mają wdrożony EMAS mogą pochwalić się konkretnymi rozwiązaniami w zakresie prośrodowiskowego podejścia do swojej działalności.
Dobre przykłady organizacji zarejestrowanych w EMAS zostały przedstawione w publikacji on-line, przygotowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jest ona dostępna na stronie emas.gdos.gov.pl i prezentuje działalność pięciu organizacji, które podjęły pierwszy ważny krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym:
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku,
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A.,
- OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o.,
- CEMEX Polska Sp. z o.o. Cementownia Chełm,
- CP Recycling Organizacja Odzysku Opakowań S.A.