Prace nad planem ochrony dla rezerwatu przyrody Grąd Radziwiłłowski
Członkowie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody wyrazili pozytywną opinię na temat projektu zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Grąd Radziwiłłowski.
Rezerwat przyrody Grąd Radziwiłłowski został utworzony w 1990 r. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie naturalnego fragmentu dawnej Puszczy Mielnickiej, dobrze wykształconego grądu typowego oraz szeregu gatunków chronionych. Jest to rezerwat o powierzchni ponad 24 hektarów, położony na terenie gminy Mielnik w powiecie siemiatyckim, na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Nurzec.
Jeszcze przed ustanowieniem rezerwatu przyrody w ramach prowadzonej gospodarki w północnej jego części został wykonany zrąb zupełny na powierzchni 2,71 ha. Następnie powierzchnia ta została włączona do rezerwatu przyrody. W wydzieleniu tym wykształciło się zbiorowisko zastępcze grądu typowego. W wydzieleniu tym obecnie drzewostan zdominowany przez nasadzenia grabowo-brzozowe z domieszką dębu szypułkowego. Pojedynczo pojawia się tu świerk, jesion, osika i wiąz. Słabo rozwiniętą warstwę podszytów i podrostów tworzy grab i leszczyna oraz pojedyncze egzemplarze osiki i świerka. W projekcie planu ochrony w tym zniekształconym wydzieleniu zaplanowano wykonanie stopniowej regulacji składu gatunkowego i form zmieszania na korzyść gatunków grądowych: dębu, jesionu, lipy, klonu i wiązów. Zaplanowano również stopniowe usunięcie z drzewostanu nadmiaru gatunków lekkonasiennych i graba. Zgodnie z projektem planu ochrony zabieg należy przeprowadzić w okresie zimowym, przy zaleganiu pokrywy śnieżnej lub przy zamarzniętej pokrywie glebowej, dwa razy (co 10 lat) w okresie obowiązywania planu ochrony. W projekcie dokumentu wskazano również aby wśród drzew przeznaczonych do eliminacji pozostawić na gruncie minimum 20 % masy drewna do naturalnego rozkładu.
Zgodnie z projektem planu ochrony dla rezerwaty przyrody Grąd Radziwiłłowski pozostałe drzewostany na powierzchni ponad 20 hektarów powinny być wyłączone w najbliższym 20-leciu z zabiegów. Drzewostany te charakteryzują się dobrze rokującym nalotem i podrostem, złożonym z gatunków głównych zbiorowisk i dobrze wykształconym II piętrem drzewostanu. Zgodnie z dokumentacją planu ochrony nie należy usuwać z drzewostanów wiatrołomów, wywrotów i złomów mających charakter posuszu jałowego oraz wszystkich innych drzew martwych i leżaniny.
Zaplanowane zabiegi ochronne zmierzają do renaturalizacji niewielkiej części rezerwatu, eliminacji gatunków obcych jak i zniekształceń wynikających z prowadzonej w latach wcześniejszych gospodarki.
Fot.: K. Wojciuk, J. Porowski