Poziom hałasu i zanieczyszczeń w raportach ocenowych
W dniach 3-4 października 2016 r. odbyło się szkolenie dedykowane pracownikom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Weryfikacja obliczeń poziomu zanieczyszczeń substancji w powietrzu i obliczeń poziomu hałasu, zawartych w raportach oddziaływania na środowisko dla planowanych przedsięwzięć.
Celem szkolenia było podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, wiedzy praktycznej, jak również usprawnienie bieżącej pracy.
Tematyka pierwszego dnia szkolenia dotyczyła weryfikacji obliczeń rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku zawartych w raportach oddziaływania na środowisko dla planowanych przedsięwzięć. Omówione zostały założenia wyjściowe do obliczeń całkowitego równoważnego poziomu dźwięku w zależności od ilości źródeł, czasu pracy każdego ze źródeł i czasookresu oceny w odniesieniu do hałasu przemysłowego i komunikacyjnego. Podczas szkolenia omówiono również wielkości charakteryzujące źródła hałasu oraz rodzaje rozwiązań chroniących środowisko przed ponadnormatywną emisją hałasu i wskazano przykłady programów stosowanych do wyznaczania emisji hałasu.
Drugiego dnia omówiono tematykę weryfikacji obliczeń poziomu zanieczyszczeń substancji w powietrzu zawartych w raportach oddziaływania na środowisko dla planowanych przedsięwzięć. Omówione zostały założenia wyjściowe do obliczeń emisji zanieczyszczeń oraz metody analizy aerodynamicznej szorstkości terenu i tła zanieczyszczeń powietrza. Podczas szkolenia wskazano również rodzaje rozwiązań chroniących środowisko przed ponadnormatywną emisją substancji do powietrza oraz przykłady programów stosowanych do wyznaczania emisji substancji do powietrza.
Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego Wsparcie systemu ocen oddziaływania na środowisko i obszarów Natura 2000.