Powiększenie rezerwatu przyrody w Puszczy Białowieskiej
Regionalna Rada Ochrony Przyrody pozytywnie zaopiniowała projekt zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w sprawie prawie dwukrotnego zwiększenia powierzchni rezerwatu przyrody Lipiny w Puszczy Białowieskiej.
Na posiedzeniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, które odbyło się 29 czerwca br., jej członkowie pozytywnie zaopiniowali przedstawione przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku zarządzenia, w tym między innymi zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody Lipiny w Puszczy Białowieskiej. Dzięki pozytywnej opinii członków Rady, Regionalny Dyrektor zwiększy powierzchnię tego rezerwatu przyrody z 24,51 ha do 56,34 ha. Propozycja powiększenia rezerwatu po raz pierwszy pojawiła się już w latach 90-tych podczas badań przeprowadzonych przez prof. Aleksandra Sokołowskiego, które wykazywały, że znaczne grupy dębu bezszypułkowego znajdują się poza powierzchnią ówczesnego rezerwatu. Ten rezerwat przyrody jest szczególnie cenny ze względu na jedyne na terenie Puszczy Białowieskiej stanowiska dębu bezszypułkowego, występującego w drzewostanie mieszanym obok dębu szypułkowego.
Na ostatnim powiedzeniu członkowie Rady zaopiniowali również pozytywnie zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku porządkujące przebieg granicy rezerwatu przyrody Kaniston względem drogi wojewódzkiej nr 645, Nowogród – Granica Województwa.
Pozytywną opinię członków Rady otrzymał również projekt zarządzenia w sprawie wyznaczenia szlaków udostępnionych dla ruchu pieszego i rowerowego oraz wskazania dróg dopuszczonych do ruchu pojazdów w rezerwacie przyrody Jałówka. Warto podkreślić, iż projekt zarządzenia powstał z inicjatywy Sołectwa Jałówka popartej przez Nadleśnictwo Supraśl. Udostępniane drogi są drogami leśnymi biegnącymi w rezerwacie przyrody Jałówka, a potrzeba ich użytkowania wynika z faktu, że prowadzą one do wsi Jałówka oraz Sadowy Stok w sąsiedztwie rezerwatu. Mieszkańcy Sołectwa Jałówka wnioskowali o dopuszczenie do użytkowania dróg leśnych, celem dojazdu do własnych nieruchomości znajdujących się we wsi Jałówka i Sadowy Stok. W chwili obecnej dojazd mieszkańców drogą publiczną jest uciążliwy gdyż jest ona dłuższa i dużo gorszej jakości. Bardzo ważne jest, iż fakt udostępnienia tych dróg nie wiąże się z koniecznością ich budowy, ponieważ są to obiekty istniejące w terenie. Przebieg udostępnionych szlaków pieszych i rowerowych pokrywa się z przebiegiem dróg udostępnionych do ruchu pojazdów.