Plan ochrony dla rezerwatu przyrody Koryciny
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, zarządzeniem z 23 października 2017 r., ustanowił plan ochrony dla rezerwatu przyrody Koryciny. Został on utworzony w 1975 r. w celu zachowania fragmentu zbiorowiska grądowego o cechach naturalnych.
Działania ochronne określone w planie ochrony mają na celu utrzymanie walorów przyrodniczych, eliminację lub ograniczenie stwierdzonych zagrożeń istniejących i potencjalnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz osiągnięcie celów ochrony obowiązujących w rezerwacie.
Przyrodniczymi i społecznymi uwarunkowaniami realizacji celu ochrony jest m.in.:
- występowanie cennych przyrodniczo gatunków roślin i grzybów wielkoowocnikowych oraz grzybów zlichenizowanych (wiele z nich związanych jest ze specyficznymi warunkami siedliskowymi na pniach starych drzew, np.: gładysz paprociowy Homalia trichomanoides, boczniak łyżkowaty Pleurotus pulmonarius, czy brodaczka kędzierzawa Usnea subfloridana),
- występowanie cennych przyrodniczo gatunków zwierząt bezkręgowych i kręgowych, w tym dwa gatunki wymienione w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej: traszka grzebieniasta Triturus cristatus oraz bóbr europejski Castor fiber.
Większość obecnych tu zwierząt, np. dzięcioł duży, muchołówka białoszyja i żałobna, czy karlik malutki, związana jest z dobrze zachowanymi lasami o charakterze naturalnym.
Rodzaj i zakres zabiegów ochronnych ustalono w oparciu o diagnozę stanu przyrody rezerwatu, biorąc pod uwagę dynamikę procesów przyrodniczych. Z uwagi na uwarunkowania przyrodnicze rezerwatu w planie ochrony nie wskazano obszarów ochrony krajobrazowej. Cały obszar rezerwatu objęto ochronną czynną. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zarządzeniem wskazał obszar udostępniony dla celów turystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych w tym rezerwacie przyrody.
Z treścią zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Koryciny można zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, ul. Dojlidy Fabryczne 23, 15-554 Białystok. Zarządzenie znajduje się również w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Dokument opublikowano także w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2017 r., poz. 3949).