O EMAS na Forum Recyklingu
Przy okazji Targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu odbywa się 16. Forum Recyklingu. Jednym z tematów podejmowanych podczas wydarzenia są powiązania systemu EMAS z nowymi przepisami o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Hasłem tegorocznego Forum jest „Recykling elementem gospodarki obiegu zamkniętego”. Podczas wydarzenia są podejmowane kwestie ważne dla sektora gospodarki odpadami, a szczególnie branż zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów opakowaniowych oraz bioodpadów w Polsce.
Maciej Krzyczkowski z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska swoje wystąpienie poświęcił powiązaniom systemu EMAS z nowymi przepisami o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
- Musimy jasno rozgraniczyć dobrowolny system certyfikacji środowiskowej, jakim jest EMAS od obowiązkowych audytów zewnętrznych wprowadzonych ustawami o opakowaniach i zużytym sprzęcie. W EMAS mamy liderów przemian środowiskowych i dążymy do doskonałości ekologicznej. Audyty zewnętrze, o których mówią obie ustawy to obowiązkowa zewnętrza kontrola przestrzegania prawa – podkreślił przedstawiciel GDOŚ.
Audyty zewnętrzne dla organizacji odzysku oraz zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, będą mogły być prowadzone jedynie przez weryfikatorów środowiskowych posiadających aktualną akredytację EMAS.
Weryfikatorzy środowiskowi są audytorami poświadczającymi, że organizacje zarejestrowane w systemie spełniają wyśrubowane wymagania systemu EMAS. Mają oni markę najlepszych audytorów środowiskowych na rynku. Krajowi weryfikatorzy od lat prowadzą audyty zgodności podlegając w tym zakresie pod nadzór akredytacyjny Polskiego Centrum Akredytacji oraz wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS).
Warto podkreślić, że audyty zewnętrzne nie oznaczają obowiązku rejestracji w systemie EMAS. Celem audytów jest sprawdzenie zgodności z przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska, w szczególności gospodarowania zużytym sprzętem, w tym procesów przetwarzania wykonywanych przez prowadzącego zakład przetwarzania. Powiązanie z systemem EMAS jest tylko związane z upoważnieniem weryfikatorów środowiskowych do prowadzenia tychże audytów.
Statystyki EMAS w Polsce pokazują, że firmy z branży gospodarki odpadami coraz częściej decydują się na rejestrację w systemie. Dzieję się tak ponieważ zaspokaja on trzy podstawowe potrzeby firm z tej branży:
- pomaga odnaleźć się w gąszczu zmieniających się przepisów i uporządkować rozbudowane obowiązki firm związane z ochroną środowiska, dzięki efektywnemu zarządzaniu zasobami i energią,
- daje oszczędności, co jest szczególnie ważne przy wdrażaniu zmian pochłaniających znaczny kapitał,
- system EMAS jest skutecznym narzędziem kształtowania wiarygodnego wizerunku firmy odpowiedzialnej społecznie i środowiskowo - to ułatwia nie tylko relację z kontrahentami biznesowymi, ale również z administracją publiczną.
Forum Recyklingu jest wydarzeniem organizowanym po raz 16. przez redakcję czasopisma „Recykling” we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
Biorą w nim udział firmy i instytucje z sektora związanego z odpadami - przedstawiciele zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, recyklerów, przedsiębiorców, organizacji odzysku, samorządów oraz eksperci i naukowcy.
Fot.: iStockphoto.com/njgphoto