Kontraktacja łąk dla żubrów
Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w partnerstwie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów realizuje projekt „Kompleksowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. W ramach tego projektu właściciele łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej mogą je wydzierżawić w celu zwiększenia możliwości wyżywieniowych oraz minimalizacji szkód wyrządzonych przez żubry.
Osoby zainteresowane dzierżawą mogą do dnia 10 kwietnia br. składać podania do kancelarii Nadleśnictwa Białowieża. Warunkiem przystąpienia do projektu jest położenie łąk w miejscach występowania żubrów, swobodny dostęp do łąki z każdej strony oraz brak pól uprawnych i siedzib ludzkich w odległości 500 m od łąki. Do podania powinien być dołączony wypis z rejestru gruntów oraz aktualna kopia mapy ewidencyjnej.
Szczegółowe informacje zawarte są w ogłoszeniu zamieszczonym w serwisie internetowym Nadleśnictwa Białowieża.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiada za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną, w tym żubry. Z roku na rok liczba wniosków o wypłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez ten gatunek na terenie województwa podlaskiego wzrasta. W pierwszym kwartale 2017 r. liczba wniosków o wypłatę odszkodowania za szkody żubrowe znacznie przewyższa liczbę wniosków złożonych w analogicznym okresie w latach poprzednich. Żubry przebywają nie tylko na terenie kompleksów puszczańskich. W okresie zimowym wychodzą na łąki i pola uprawne powodując rozległe szkody. W poszukiwaniu optymalnej bazy żerowej zwierzęta te obserwowane są nie tylko w gminach przylegających bezpośrednio do Puszcz Białowieskiej i Knyszyńskiej, ale także w gminach z nimi sąsiadującymi.