Kolejne spotkania w sprawie realizacji działań ochronnych w podlaskich obszarach Natura 2000
9, 13 i 14 marca 2018 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku na czele z Zastępcą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, Regionalnym Konserwatorem Przyrody – Grzegorzem Piekarskim wzięli udział w spotkaniach w Nowym Dworze, Sidrze i Filipowie, dotyczących realizacji działań ochrony czynnej w obszarach Natura 2000 Źródliska Wzgórz Sokólskich PLH200026 i Dolina Górnej Rospudy PLH200022.
W spotkaniach licznie uczestniczyli m.in. mieszkańcy wsi Bieniowce, Nowy Dwór, Makowlany i Filipów, a także przedstawiciele urzędów gmin. Celem spotkań było zapoznanie właścicieli działek położonych w granicach obszaru Natura 2000 Źródliska Wzgórz Sokólskich w obrębie Bieniowce, Nowy Dwór (gmina Nowy Dwór) i Makowlany (gmina Sidra), a także w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Górnej Rospudy w obrębie Filipów (gmina Filipów) z zakresem planowanych do wykonania działań ochrony czynnej.
W 2018 r. na powierzchni ok. 4,45 ha w obszarze Natura 2000 Źródliska Wzgórz Sokólskich oraz powierzchni ok. 1,87 ha w obszarze Natura 2000 Dolina Górnej Rospudy przewidziano zabiegi usunięcia drzew i krzewów, niezbędne dla ochrony siedlisk przyrodniczych: 7230 (Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk) i 7140 (Torfowiska przejściowe i trzęsawiska na niżu). Zakres działań ochrony czynnej tych siedlisk przyrodniczych na wymienionych obszarach Natura 2000 w obrębach Bieniowce, Nowy Dwór, Makowlany i Filipów przewiduje także regulację stosunków wodnych.
W 2018 r. wykonane zostaną ekspertyzy hydrologiczno-hydrauliczne wraz z dokumentacją techniczną na budowę zastawek i zasypanie rowów, z kolei w 2019 r. przewidziano wykonanie robót budowlano-ziemnych związanych z budową zastawek i zasypaniem rowów. Realizacja działań ochrony czynnej, oprócz ochrony siedlisk przyrodniczych 7220, 7230 i 7140 posłuży także utrzymaniu siedlisk gatunków 1013 (poczwarówka Geyera Vertigo geyeri) i 1014 (poczwarówka zwężona Vertigo angustior).
Podczas spotkań Regionalny Konserwator Przyrody omówił ogólne zasady funkcjonowania sieci obszarów Natura 2000 w Polsce, a także przedstawił założenia projektu Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód, w ramach którego planowane są do wykonania zabiegi wycinki i regulacji stosunków wodnych. Omówiony został również projekt porozumienia z właścicielami gruntów w sprawie zgody na realizację przedmiotowych prac.
Celem realizacji projektu Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód jest wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej, w obrębie wybranych siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków, zmierzających do osiągnięcia w skali całego kraju wymiernego efektu ekologicznego, jakim jest poprawa stanu ich ochrony lub zahamowanie negatywnego trendu zmian.
Projekt realizowany jest w ramach działania oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku jest jednym ze współbeneficjentów.