Plany ochrony kolejnych podlaskich rezerwatów przyrody
Rozpoczęły się prace nad opracowaniem planów ochrony dla rezerwatów przyrody Koryciny i Czapliniec Bełda.
Rezerwat przyrody Koryciny został utworzony w 1975 r. Powierzchnia rezerwatu to prawie 90 ha, położony jest na terenie Nadleśnictwa Rudka, gmina Grodzisk w powiecie siemiatyckim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie fragmentu naturalnego starodrzewu dębowego.
Rezerwat przyrody Czapliniec Bełda został ustanowiony w 1958 r. Powierzchnia rezerwatu to prawie 12 ha, położony jest na terenie Nadleśnictwa Rajgród, gmina Rajgród, w powiecie grajewskim. W momencie powoływania celem ochrony rezerwatu była ochrona miejsc gnieżdżenia się czapli siwej obecnie procedowana jest zmiana celu ochrony na zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych.
Projekty planów ochrony obu rezerwatów przyrody opracowywane są w ramach realizacji projektu Plan ochrony dla rezerwatów przyrody województwa podlaskiego, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Zakończenie prac związanych z opracowaniem projektów planów ochrony przewidziano w III kwartał 2016 r. Po tym terminie zostaną one poddane konsultacjom społecznym.
Czapliniec Bełda i Koryciny to kolejne rezerwaty przyrody, dla których Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku opracowuje plany ochrony. W bieżącym roku zakończone zostaną prace nad opracowaniem projektów planów ochrony dla 14 rezerwatów przyrody w naszym województwie:
- Grąd Radziwiłłowski,
- Uroczysko Dzierzbia,
- Las Zwierzyniecki,
- Sokole,
- Witanowszczyzna,
- Bagno Wizna I,
- Bagno Wizna II,
- Grabówka,
- Pogorzelce,
- Nieznanowo,
- Głęboki Kąt,
- Michnówka,
- Sitki,
- Szczekotowo.
Projekty planów ochrony dla tych rezerwatów przyrody są opracowywane w ramach realizacji projektów: Rezerwaty przyrody – chrońmy to co najcenniejsze oraz Opracowanie planów ochrony dla rezerwatów przyrody województwa podlaskiego, finansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Fot.: Nadleśnictwo Rudka