Jeż swój zwierz
25 sierpnia 2014 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku odbyła się konferencja inauguracyjna kampanii edukacyjnej pod nazwą „Jeż - swój zwierz”.
Liderem projektu i koordynatorem kampanii jest białostockie stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro-Group wraz z partnerem polskim Stowarzyszeniem Ochrony Jeży „Nasze Jeże”.
Podczas spotkania przedstawiono założenia projektu, a specjaliści od czynnej ochrony jeży omówili podstawowe zasady postępowania z tymi zwięrzętami. Zaprezentowano też, wykonane na potrzeby kampanii, plansze edukacyjne przedstawiające cykl życia, rozwoju, zachowania jeży w trakcie czterech pór roku.
W Polsce żyją dwa gatunki jeży: zachodni i wschodni, objęte są one ochroną ścisłą i wymagają ochrony czynnej. Organizatorzy kampanii podkreślają, że jeże giną często wskutek działalności człowieka, np. potrącane przez samochody, pod kosiarkami, zatrute chemią stosowaną w ogrodach, czy przy wypalaniu traw. Jednak, najczęściej przyczyną tragedii jeży nie jest zła wola, lecz nieświadomość ludzi.
Projekt będzie prowadzony przez najbliższe 2 lata na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego. Jego celem jest ochrona jeży – powszechnie znanego i lubianego małego ssaka, obecnie zagrożonego wyginięciem.
Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele partnerów realizujących kampanię w regionach: stowarzyszenie „Ekospkop” z Rzeszowa, fundacja ekologiczna „Arka” z Bielsko-Białej, fundacja Ekorozwoju z Wrocławia oraz Regionalne centrum edukacji ekologicznej z Płocka.
W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne w szkołach, akcja informacyjna na plenerowych imprezach masowych oraz ogródkach działkowych oraz co najważniejsze – całodobowe, ogólnopolskie „pogotowie jeżowe” gdzie telefonicznie,tel. 505 140 960) lub za pomocą poczty elektronicznej zgłosić można przypadki znalezienia rannego lub chorego jeża i uzyskać natychmiastową pomoc.
Projekt Kampania edukacyjna „Jeż swój zwierz" dofinansowana jest głównie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 Program PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”.
Fot.: RDOŚ w Białymstoku