Inwentaryzacja wydry w Ostoi w Dolinie Górnej Narwi
Kończą się badania terenowe na potrzeby inwentaryzacji przyrodniczej wydry w obszarze Natura 2000 Ostoja w Dolinie Górnej Narwi. Inwentaryzacja prowadzona jest w celu uzupełnienia stanu wiedzy o gatunku i uwarunkowaniach jego ochrony w obszarze.
W maju br. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wzięli udział w pracach terenowych wykonywanych na potrzeby inwentaryzacji wydry. Podczas wizji terenowej prowadzone były badania na trzech transektach zlokalizowanych w rejonie miejscowości Sacharki (wzdłuż rzeki Rudnik stanowiącej dopływ rzeki Narew), Maciejkowa Góra (w rejonie ujścia rzeki Rudnik do rzeki Narew) i Suszcza (wzdłuż rzeki Narew). Obserwacje polegały na poszukiwaniu śladów bytowania gatunku oraz ocenie stanu zachowania siedliska gatunku. W trakcie wizji terenowej udało się zaobserwować takie ślady aktywności wydry, jak: odchody, kopczyki, tropy i ślizgi. Przeprowadzona wizja terenowa miała na celu nadzór nad postępem wykonania prac oraz omówienie ewentualnych problemów związanych z ich realizacją.
Prace wykonywane są w ramach projektu pod nazwą „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku jest jednym ze współbeneficjentów.