Inwentaryzacja przyrodnicza mopka w Puszczy Białowieskiej
W styczniu 2019 roku rozpoczęły się badania terenowe na potrzeby inwentaryzacji przyrodniczej mopka w obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska. Celem prowadzonej inwentaryzacji jest uzupełnienie stanu wiedzy o tym gatunku nietoperza i uwarunkowaniach jego ochrony w obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska, z wyłączeniem gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe oraz terenu Białowieskiego Parku Narodowego.
21 stycznia br. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wzięli udział w pracach terenowych wykonywanych na potrzeby inwentaryzacji zimowych schronień mopka. Badania były prowadzone w południowo-zachodniej i północno-zachodniej części Puszczy Białowieskiej.
Zimą mopek hibernuje w różnego rodzaju podziemiach odznaczających się dobrą cyrkulacją powietrza, w których temperatura w ciągu zimy utrzymuje się w pobliżu 0°C. Obiektami badań były więc przydomowe piwniczki oraz studnie występujące na terenie puszczańskich wsi. Przeprowadzona wizja terenowa miała na celu nadzór nad postępem wykonania prac oraz omówienie ewentualnych problemów związanych z ich realizacją.
Prace wykonywane są w ramach projektu pod nazwą Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku jest jednym ze współbeneficjentów.