Bezpieczne Praktyki i Środowisko 2017
9 czerwca 2017 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbyła się konferencja Bezpieczne Praktyki i Środowisko 2017.
Z ramienia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wykład wygłosiła Justyna Kot–Zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000. Podczas wystąpienia przedstawiła instytucje – Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, nakreśliła obszary, w których odpowiadają one za realizację polityki ochrony środowiska, opowiedziała o systemie ocen oddziaływania na środowisko, zarządzaniu ochroną przyrody, sieci Natura 2000 w Polsce, o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku, zarządzaniu informacją o środowisku przyrodniczym, systemie ekozarządzania i audytu EMAS.
Program Bezpieczne Praktyki i Środowisko to inicjatywa, która powstała 14 lat temu i jej zadaniem jest przygotowanie przyszłych inżynierów do zawodu i pierwszej pracy. Mają temu służyć spotkania dla studentów organizowane w formie warsztatów w 20 miastach Polski.
Głównym celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe, sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom, przekazywanie młodym ludziom wiedzy z zakresu prawa pracy, obowiązkach pracodawcy czy informacji o ubezpieczeniach. Podstawową ideą programu jest wyeliminowanie przyczyn występowania sytuacji wypadkowych wśród młodych pracowników, poprzez uświadamianie oraz kształcenie prawidłowych postaw i zachowań na stanowisku pracy. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z czynnikami środowiska, które mogą powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia, jak również z przepisami prawa dotyczącymi zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wynikającymi z tego zakresu obowiązkami.
Warsztaty prowadzili również specjaliści i praktycy z Państwowej Inspekcji Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Dozoru Technicznego.